Mis on Covid varba? Viiruse kõrvaltoime sümptomid-ja mis põhjustab naha seisundit

“Covidin” võib olla immuunsüsteemi vastuse kõrvaltoime koronaviirusele, on leitud uus uuring.

Kuid mis on Covidin, millised on haigusseisundi sümptomid ja mis seda põhjustab?

Siin on, mida sa pead teadma.

 

Mis on Covid varba ja millised on sümptomid?
Covid varba sümptomiteks on chilblain-sarnane põletik ja punetus kätel ja jalgadel, kusjuures seisund kestab mõnikord mitu kuud korraga.

Tavaliselt areneb see nädala kuni nelja nädala jooksul pärast Covidiga nakatumist ja võib põhjustada varvaste ja sõrmede turset või värvi muutumist.

See võib esineda igas vanuses inimestel, kuid mõjutab sagedamini lapsi ja teismelisi.

Mõnede jaoks on seisund valutu, kuid teiste jaoks võib lööve olla äärmiselt valus ja sügelev, pehmete villide ja tursega.

Mõjutatud nahk, mis on tavaliselt varbad, kuid mõnikord sõrmed, võib tunduda punane või lilla ja mõnedel inimestel tekivad valulikud tõstetud muhke või kareda naha piirkonnad. Võib esineda ka mäda ja mõnel võib olla seisund nädalate või isegi kuude jooksul.

Mis on chilblains ja kuidas see erineb Covidist?
Chilblains on väikesed, sügelevad, punased laigud, mis võivad ilmneda pärast seda, kui olete olnud külmas.

Chilblains ilmuvad tavaliselt paar tundi pärast seda, kui olete olnud külmas ja sa saad neid enamasti sõrmedele ja varvastele, kuid võite neid ka oma näole ja jalgadele saada.

Tavaliselt koristavad nad ise kahe kuni kolme nädala jooksul, kuid peate võib-olla nägema GP-d, kui nad ei lähe ära.

Mis põhjustab Covid varba?
Uus uuring – avaldatud British Journal of Dermatology-on leidnud, et kofeiin võib olla immuunsüsteemi vastuse kõrvaltoime koronaviirusele.

Uuringu taga olevad teadlased uurisid 50 osalejat, kellel oli Covid varba ja 13 sarnaste chilblains ‘ i kahjustustega, mis tekkisid enne pandeemiat.

Uuringus leiti, et mõlemat tüüpi haigusseisundi üks mehhanism hõlmas keha immuunvastuse tekitamist teatud autoantikehade kõrge tasemega, mis ekslikult sihivad ja reageerivad inimese enda rakkudele ja kudedele ning sissetungivale viirusele.

Uurijad leidsid ka kattumise I tüüpi interferooniga, mis on viirusevastase vastuse peamine valk.

Samuti näisid kahjustatud piirkondi tarnivad veresooned vooderdavad rakud mängivat kriitilist rolli Kaovidiini ja chilblains ‘ i arengus.

Uuringu vanemautor Dr Charles Cassius ütles, et uuringud andsid seisundi sügavama mõistmise.

Ta ütles: “chilblain-sarnaste kahjustuste epidemioloogiat ja kliinilisi tunnuseid on põhjalikult uuritud ja avaldatud, kuid kaasatud patofüsioloogia kohta on vähe teada.

Leave a Comment